Rozwód bez orzekania o winie – czemu warto podjąć taką decyzję?

Rozwiązanie małżeństwa to dość trudna decyzja, jednak współmałżonkowie muszą zadecydować o tym, czy chcą rozstać się polubownie. Taki rozwód jest korzystnym rozwiązaniem, ponieważ przebiega sprawniej, a przed sądem nie trzeba będzie opowiadać o wszystkich złych rzeczach, których doświadczyło się w trakcie małżeństwa. 

Rozwód bez orzekania o winie – kiedy do niego dochodzi?

Rozwody bez orzekania o winie związane są z wieloma przyczynami. Wśród nich wymienia się przede wszystkim:

  • niezgodność charakterów,
  • inne priorytety życiowe,
  • wygaśnięcie dotychczasowej więzi emocjonalnej,
  • wyprowadzka z domu.

W takich sytuacjach sąd przychyla się do wniosku zainteresowanych stron i sprawa rozwodowa toczy się po ich myśli. Bardzo ważną rolę pełni w tym wszystkim profesjonalna kancelaria prawna. Osoby, które są zainteresowane rozwodami powinny mieć u swojego boku doświadczonego prawnika, tak aby przeprowadzić sprawę zgodnie z planem. Więcej na stronie https://dm-adwokaci.pl

Rozwody bez orzekania o winie – dlaczego są tak chętnie wybierane?

Rozwody bez orzekania winy są chętnie wybierane z kilku prostych powodów. Nie każdy chce przeciągać sprawę rozwodową miesiącami. Niektórzy planują natychmiastowo rozpocząć zupełnie nowy etap w swoim życiu lub też wyjechać za granicę. W tego typu przypadkach warto się między sobą porozumieć i zadbać o to, aby każda ze stron była w pełni usatysfakcjonowana. Z pewnością pomoże w tym wykwalifikowany adwokat, który specjalizuje się w prowadzeniu spraw z prawa rodzinnego.

Takie rozwody zdobywają uznanie, ponieważ:

  • są stosunkowo tanie oraz łatwiejsze do przeprowadzenia,
  • uzyskuje się je zwykle na pierwszej lub drugiej rozprawie,
  • nie trzeba przedstawiać żadnych dowodów na winę drugiej strony.

Jak widać wyraźnie pełne porozumienie może przynieść wymierne korzyści, więc jeśli współmałżonkowie postanowią, że ich małżeństwo powinno zostać przerwane, warto zdecydować się na sprawę rozwodową bez orzekania winy. 

Rozwody bez orzekania o winie a wychowanie dzieci oraz alimenty

Przy rozwodach bez orzekania winy istotną kwestią dla zainteresowanych stron są takie elementy, jak wychowanie dzieci czy też alimenty. Warto więc najpierw poszerzyć własną wiedzę w tej kategorii, a dopiero potem decydować się na jakiekolwiek działania prawne. Wina, którą orzeka się przy rozwodach nie ma wpływu na to, kto będzie sprawował opiekę rodzicielską lub też jak będą wyglądać kontakty z dziećmi. Wielu osobom przyda się jednak fachowa pomoc prawna, aby zrozumieć istotę działania tego typu mechanizmów.

Sprawy rozwodowe z tej kategorii są proste zwłaszcza wtedy, gdy małżonkowie dojdą do porozumienia w kwestii wychowywania dzieci. Może to działać na takiej zasadzie, że dziecko pozostanie przy mamie, ale ojciec będzie je regularnie odwiedzał i zabierał na wakacje. Takie postanowienie będzie korzystne dla każdej ze stron. Jeśli chodzi o alimenty, sądy orzekają zazwyczaj pozostanie dzieci przy jednym z rodziców, a na drugiego nakładają obowiązek alimentacyjny. Kwota alimentów jest uzależniona od wielu rozmaitych czynników, zwykle wynosi ona kilkaset złotych.