Jednostronne rozwiązanie kontraktu piłkarskiego

Często osoby zdolne, zamiast skupiać się na rozwoju i doskonaleniu umiejętności sportowych, muszą poświęcać swój czas na sprawy z zakresu prawa sportowego, np. aby 

zerwać niesatysfakcjonujący kontrakt z drużyną piłkarską. Co warto na ten temat wiedzieć? Jak przebiegają wszelkie formalności? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Choć większość z nas o karierze w poważnej drużynie sportowej może jedynie pomarzyć, to jednak zdarzają się sytuacje, gdzie wiedza z tego zakresu jest danej osobie niezbędna. Dodatkowo same przepisy w tej tematyce dynamicznie się zmieniają, co może prowadzić do szkodliwej dla samej zainteresowanej osoby nieznajomości przysługujących jej praw. Aby nie zagubić się w tej tematyce i sprawnie rozwiązać wszelkie problemy, warto skorzystać z usług profesjonalistów w danej dziedzinie, takich jak SMAdwokaci. Na co dzień zajmują się oni także prawem sportowym: https://smadwokaci.pl/obszary-praktyki/prawo-sportowe/

Duży wpływ na kształt piłkarskiego obszaru prawa ma PZPN, czyli Polski Związek Piłki Nożnej. Jako główny zarządca tej odmiany sportu w Polsce, bez wątpienia musi on również odpowiednio kształtować go również pod tym kątem, aby nadążyć za zmieniającym się światem i stale doganiać najlepsze pod względem poziomu piłki nożnej kraje. Dlatego też w 2015 roku w życie weszły dwie nowe uchwały, odnoszące się do agentów piłkarskich, ale i do opisywanego rozwiązaniu kontraktu piłkarskiego.

Kilka słów o samych kontraktach

Pod względem samego zawierania takich kontraktów i czasu, jaki obowiązują,  wszystko zależy od wieku zawodnika. Powyżej 18 roku życia, dana osoba może zawrzeć z drużyną umowę na 5 lat, jeśli jednak ma mniej niż 18 lat, wtedy jedynie na 3 lata. Takie ustalenia są uznawany za odpowiedni balans pomiędzy stabilnością, a przesadnie długim przywiązaniem do danego zespołu. Jednak największe zmiany poczyniono względem rozwiązania kontraktu. Jeśli zawodnik nie chce dłużej grać w danym polskim zespole, obecnie nie musi składać odpowiednich wniosków do Izby ds. Rozwiązywania Sporów Sportowych PZPN. Jest to zdecydowanie podstawowe ułatwienie.

Kluczowe dla rozwiązania kontraktu przez zawodnika są powody, dlaczego chce go przedterminowo zakończyć. Mogą do tego należeć problemy finansowe klubu i nie otrzymywanie na czas ustalonej pensji, niedopuszczenie zawodnika do udziału w ligowych rozgrywkach poprzez niedopełnienie formalności, brak odpowiedniego ubezpieczenia, brak opłaconego leczenia i rehabilitacji, zawartych w kontrakcie oraz spadek klubu do niższej ligi rozgrywkowej przez afery lub inne problemy natury prawnej. W takich sytuacjach kontrakt nie jest w pełni satysfakcjonujący i obowiązujący dla zawodnika i ma on prawo z niego zrezygnować.

Obie strony mają swoje prawa

Bardzo podobne prawa ma również sam klub, który może nie być zadowolony z postawy danego zawodnika i nie chce, aby grał on w ich barwach. Powody dzielą się na te z winy zawodnika i bez jej udziału. Zazwyczaj powodami podawanymi w tym kontekście są problemy zawodnika takie jak popełnienie przestępstwa, branie udział w zakładach bukmacherskich dotyczących meczu, w którym zagrał, dyskwalifikacja z rozgrywek ze względu na złe zachowanie czy doping oraz zaniechanie treningów.

Jeśli rozwiązanie kontraktu zostanie stwierdzone z winy piłkarza, będzie on musiał zapłacić odpowiednio wysokie kary finansowe, które mogą być dotkliwe, szczególnie dla gracza niższych lig. Dlatego też dopilnowanie wszelkich kwestii formalnych jest niezbędne, tak jak zgromadzenie odpowiednich dowodów. Warto znać swoje prawa i wskazana jest stała edukacja jego zakresu, nie tylko tego sportowego.