Nie daj się oszukać w kwestii spadku

Prawo spadkowe to jedna z gałęzi prawa, które budzi najwięcej wątpliwości. Jednakowoż warto jest pamiętać o zagadnieniach związanych z darowizną i jej wpływem na wysokość zachowku. Zachowek jest połową wartości udziału spadkowego, który przysługiwałby danej osobie. Darowizna może wpłynąć na wysokość zachowku, ale jest kilka możliwości.

 

Darowizna i jej wpływ na zachowek

 

W wielu przypadkach darowizna ze strony rodziców wpływa na wysokość zachowku. Jest jednak kilka warunków, kiedy to niezależnie od swojej wartości, darowizna pozostaje absolutnie bez wpływu. Pierwszym przypadkiem kiedy darowizna a zachowek nie mają na siebie wpływu jest moment, kiedy to jedno lub więcej osób z rodzeństwa zostało poczęte po fakcie darowizny. W tym przypadku darowizna nie wpływa na wysokość zachowku. Kolejną interesującą kwestią jest natomiast to, iż prawo do zachowku przestaje działać także w przypadku, kiedy to pozostali spadkobiercy otrzymają stosowną rekompensatę. Dla przykładu nieruchomość o wartości kilkuset tysięcy, wyliczając zachowek jako połowę przysługującej wartości i dzieląc przez ilość rodzeństwa można zrekompensować znacznie taniej aniżeli pierwotna wartość tejże nieruchomości.

 

Kiedy zachowek zostaje zmniejszony?

 

Jak już wyżej wspomniano, do zmniejszenia wysokości zachowku dochodzi w przypadku braku rekompensaty z tytułu darowizny. Wylicza się wtedy wartość całego spadku i na jej podstawie określa, czy zmniejsza się wartość zachowku, czy też całkiem on już nie przysługuje. Ponadto też do zachowku wlicza się jedynie darowiznę powstałą w czasie mniej niż dziesięciu lat przed otwarciem spadku. Wcześniejsze z mocy prawa nie podlegają wliczaniu.

Tagi: ,