Zmieniamy pracę – poradnik krok po kroku

Zmieniamy pracę – poradnik krok po kroku

Kiedy zmieniamy pracę, trzeba pamiętać o wielu aspektach. Skupimy się na poszukiwaniu nowej i zakończeniu dotychczasowej.

Jak to zrobić wyjaśni nam kilka prostych punktów. Tylko w ten sposób będziemy działać nie tylko zgodnie z prawem, ale również i etycznie i uczciwie w stosunku do pracodawcy.

Rozmowa z pracodawcą i wypowiedzenie umowy

Kiedy chodzi o odejście z pracy, to zgodnie z prawem każdemu pracownikowi przysługuje możliwość wypowiedzenia umowy bez podania przyczyny. Oczywiście są od tego wyjątki takie jak odejście z pracy wskutek mobbingu, jednakże nie rozpatrujemy dziś przypadków poza prawem, a zwyczajne odejście z pracy w celu podjęcia zatrudnienia w nowym miejscu. Warto jest przedstawić nasze oczekiwania pracodawcy, gdyż mając jasną sytuację może z nami również podpisać porozumienie. Kiedy jednak nie odejdziemy za porozumieniem stron, to musimy wykorzystać wypowiedzenie umowy o pracę wzór by wszystko było zgodne z prawem.

Poszukiwania kolejnego zatrudnienia na okresie wypowiedzenia

Jeśli nie mamy jeszcze nowej pracy lub pracodawca nie zwolnił nas z obowiązku pracy na okresie wypowiedzenia, to trzeba pamiętać o tym, iż podczas okresu wypowiedzenia możemy wybrać zaległy urlop wypoczynkowy. Jest to doskonała okazja do tego, by poszukać pracy lub skrócić okres pracowania u obecnego pracodawcy dzięki wybraniu zaległego urlopu pod koniec okresu wypowiedzenia. Jeśli jednak mamy odpowiedzialność materialną związaną z naszym stanowiskiem, to warto pamiętać, iż okres wypowiedzenia może być wydłużony do trzech miesięcy nawet wtedy, kiedy w firmie pracujemy ledwie od roku.

Tagi: ,