Unikaj problemów związanych ze spadkiem

Unikaj problemów związanych ze spadkiem

Spadek czy darowizna to zwykle zastrzyk gotówki. Jednakże w naszym kraju może to być także źródło bardzo wielu kłopotów i może ściągnąć na nas uwagę urzędu skarbowego.

Dlatego też naprawdę warto jest rozważyć poważne rozeznanie w tej kwestii. Dzięki temu artykułowi będzie Ci łatwiej.

Z czym iść do skarbówki?

Przede wszystkim należy pamiętać, że za rozliczenie i zgłoszenie darowizny odpowiada druk SD Z2 będący podstawą zgłoszenia i na którym to określamy wysokość i rodzaj spadku lub darowizny. Na jego podstawie a także ewentualnej kontroli w celu dokonania wyceny dóbr materialnych niebędących gotówką zostanie ustalona kwota podatku do odprowadzenia.

Kto musi złożyć, a kto jest zwolniony z obowiązku składania tego dokumentu?

Przede wszystkim należy pamiętać o zasadzie, iż fakt złożenia warto jest zgłosić celem konsultacji każdorazowo. Jednakże idąc tropem ustawy zwolnieni z obowiązku zgłoszenia i rozliczenia są osoby będące najbliższymi członkami rodziny, czyli małżonek, krewni wstępni i zstępni a także rodzeństwo, ojczym i macocha. Dalsze powinowactwo niestety w większości przypadków rodzi konieczność odprowadzenia podatku. Przypadki niezwolnione z konieczności zgłoszenia należy koniecznie i pod rygorem odpowiedzialności przed organami skarbowymi złożyć w ciągu sześciu miesięcy od nabycia praw lub faktu darowizny. Do tego dochodzą skomplikowane progi liczone wysokością otrzymanej gotówki w ciągu aż pięciu lat. W każdym z przypadków nietypowych jednak warto tak czy inaczej skonsultować się urzędnikiem we właściwym urzędzie skarbowym. Na podstawie skomplikowanych wyliczeń będzie można określić dokładnie obowiązek podatkowy.

Tagi: ,