Górniku, poznaj swoje prawa

Jedna z najciężej pracujących grup zawodowych, jaką to są górnicy, może liczyć na wiele dodatkowych praw i przywilejów. Dlatego też naprawdę warto jest skutecznie zapoznać się z wszystkimi przysługującymi prawami tak, by nikt nie wykorzystywał niewiedzy do pobrania świadczeń w imieniu górnika.

Barbórka

Dzień świętej Barbary, czyli czwarty grudnia to święto całego górnictwa. Świętują pracujący pod ziemią, na ziemi, administracja i wszyscy związani z tą branżą. Dla pracowników spod ziemi jest to także okazja do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia w wysokości pobieranej pensji. Jest to doskonała sytuacja, która to pozwala docenić najcięższą pracę fizyczną.

Deputat węglowy

Jest to najstarszy sposób wynagradzania górników i istnieje od samego początku tej profesji w naszym kraju. Początkowo było to naturalnie wspieranie górników w celach opałowych tym, co sami wydobywali a mianowicie węglem. Z czasem te przywileje górnicze ewoluowały i obecnie coraz częściej wydawane są w postaci dodatkowej nagrody pieniężnej odpowiadającej odpowiedniej objętości węgla. Nadal jest to forma docenienia, jednakowoż przez lata świat ewoluował, więc coraz więcej górników mieszka w miejscach, gdzie ogrzewanie zapewnia miejska elektrociepłownia, więc fakt wynagradzania węglem stracił po prostu swój sens. Kopalnia ma wtedy więcej towaru na sprzedaż, ale niejako dzieli się swoim zarobkiem właśnie z tym najciężej pracującym pod ziemią w wąskich tunelach górnikiem. Warto jest zatem znać liczne przywileje po to, by nie zostać oszukanym.

Tagi: , ,