Cechy dobrego adwokata

W sytuacji, gdy potrzebny nam dobry adwokat zastanawiamy się, jakie cechy powinien posiadać i jak zachowywać się, by osiągnąć zamierzony cel. Często sprawy możliwe są do załatwienia poza sądem, na drodze negocjacji i polubownego załatwiania sporów. Dzięki pełnomocnikowi osiągnięcie takiego sukcesu będzie wiele łatwiejsze i przede wszystkim – zgodne z prawem. Jeśli jednak dojdzie do sprawy sądowej adwokat zrobić powinien wszystko, by zyskać dla klienta jak najwięcej.

Przed dokonaniem wyboru prawnika warto zasięgnąć opinii. Poza zadowolonymi klientami powinniśmy zwrócić uwagę na:

– kompetencje,

– profesjonalizm,

– dyskrecję,

– lojalność.

Te zawodowe cechy adwokata mogą mieć ogromne znaczenie dla naszej sprawy. Prawo to dziedzina rozległa, dlatego specjalizacja ma znaczenie. Lata nauki, praktyki i doświadczenie to po pierwsze, ale ważne jest także niezależność adwokata – ma świadczyć prace na rzecz klienta, być niepodatnym na sugestie innych osób, np. ze świata polityki czy osób trzecich. Faktycznie dobry adwokat  zachowuje tajemnicę zawodową w każdej sytuacji. Informacje jakie ujawnia klient są tylko dla jego wiadomości, chyba że klient wyrazi zgodę na ich przytoczenie przed sądem. Takie budowanie zaufania to dla klienta pewność, że pełnomocnik będzie działa na jego korzyść i dla jego dobra.

A co z charakterem prawnika idealnego?

Działanie w opinii dobrego prawnika, powinno być nastawione na konkretny cel. Nie może on przedłużać postępowania, narażać na dodatkowe koszty klienta – ma doprowadzić do korzystnego rozwiązania jak najlepiej i jak najszybciej. Nie bez znaczenia jest kontaktowość – bez niej trudno by było się porozumieć miedzy nim a klientem, czy innymi stronami postępowania. A empatia? Chyba jest najbardziej ceniona przez klientów. Dobry adwokat potrafi postawić siebie na miejscu klienta, rozumie co czuje i czego oczekuje klient. To zapewnia potrzebującej pomocy osobie ochronę i wzbudza nie tylko zaufanie, ale i sympatię.

Tagi: ,