Bo najważniejsza jest ochrona najsłabszych

Konsumenci dokonujący zakupów w sklepach internetowych mogą zostać uznani za grupę mniej wpływową od samych właścicieli sklepów on-line. Często są to zwyczajni ludzie, którzy nie wchodzą w konflikt z prawem i nie mieli okazji do tej pory zbyt mocno zaangażować się w spór prawny. Sytuacja jest odwrotna w przypadku właścicieli sklepów internetowych – jako przedsiębiorcy funkcjonują oni w ramach prawa, a przynajmniej powinni, cały czas, znając przepisy w stopniu znacznie lepszym. Taka sytuacja stwarza pole do wykorzystywania na niekorzyść konsumentów swojej wiedzy.

Masz prawo się chronić!

Żeby uniknąć tego typu problemów, opracowano całe Prawo ochrony konsumentów. Jest to zbiór maksym prawnych, umożliwiających konsumentów swobodniejsze poruszanie się w gąszczu przepisów i dające im przewagę w tym względzie nad samymi sklepami. Dzięki czemu szanse poruszania się po rynku ulegają wyrównaniu.

Znajomość swoich praw ułatwia funkcjonowanie

Takie klauzule prawne, które ułatwiają przeprowadzanie zwrotów towaru, procesy reklamacji i dochodzenie swoich praw na drodze postępowania sądowego są warto poznania w stopniu jak największym. Zwłaszcza, że popularność zakupów przez internet stale rośnie i nic nie wskazuje na to, by ten stan rzeczy miał się szybko zmienić. Mając właśnie te zmiany rynkowe na względzie, należy bezwzględnie znać własne prawa, by uniknąć wyrządzenia sobie krzywdy.

Tagi: , ,