Czy pracownika można wyrzucić z pracy za zwolnienie lekarskie?

Dla wielu z nas praca jest w zasadzie wszystkim, co mamy – to właśnie w miejscu pracy spędzamy głównie nasz czas, często poświęcając również weekendy czy święta, jeśli tego wymagają okoliczności. Chorowanie jest więc dzisiaj źle widziane, jednak wiadomo – choroby nie jesteśmy w stanie przewidzieć i z pewnością nie jest to rzecz, której pragniemy najbardziej na świecie. Radca prawny dzisiaj coraz częściej spotyka się z historiami, kiedy pracownicy zostają wyrzucani z pracy tuż po powrocie z długiego zwolnienia.

Czy to w ogóle legalne?

Kiedy pracodawca podejmie decyzję o zwolnieniu pracownika ze względu na jego długą absencję, a dla niektórych pracodawców długa nieobecnością jest na przykład czterotygodniowe wracanie do siebie po złamaniu kończyny, chce się swojego balastu pozbyć jak najszybciej. Jako powód najczęściej w takich chwilach podawane jest zdezorganizowanie pracy. Warto przede wszystkim dla samego siebie znać okresy wypowiedzenia, jakie obowiązują przy konkretnych typach umów oraz przy konkretnym czasie zatrudnienia u jednego pracodawcy. Jeśli jednak jesteś skołowany taka sytuacją, pomóc może wyszukiwarka prawników.

W jaki sposób może pomóc wyszukiwarka prawników?

Jeśli chodzi o kwestie związane z prawem pracy, są specjaliści, którzy zajmują się jedynie tym jednym zagadnieniem, znając dokładnie wszystkie tajniki, mogąc jednocześnie być świetnymi doradcami w takich patowych sytuacjach. Lepiej nigdy nie działać na własną rękę bez uprzednich konsultacji, jakich radcy chętnie udzielają nawet przez Internet.

Tagi: , ,